CIS (Centro de Investigaciones Sociológicas ehk Sotsioloogiliste Uuringute Keskus) toob esile, et peamised murekohad, mis on takistuseks täiusliku õnne saavutamisele, on inimeste majanduslik olukord ja terviseprobleemid.

 

Hispaania ühiskonna jaoks pole täiuslik õnn kaugeltki saavutamatu eesmärk – pea 90% elanikkonnast peab õnnelikuks olemist tähtsaimaks asjaks elus ja 80,4% elanikest väidab, et just seda nad ka on. Hispaanlased pööravad oma eluviisile suurt tähelepanu. CIS viis 2024. aasta 26. ja 28. juuni vahel läbi esimese uuringu, et välja selgitada Hispaania elanike väärtushinnangud ja selle, kas nad peavad end õnnelikuks. 11,4% vastanutest ei arvanud end õnnelikuks olevat ja ligi 8% vastas, et see oleneb olukorrast või siis pidasid nad ennast osaliselt õnnelikeks.

Tabel 1. Vastused küsimusele „Kas sa oled õnnelik?”

 

See protsent, mis väljendab teatud kahtlusi oma õnne suhtes, on oluliselt suurem 54-aastaste ja vanemate seas. Kõige kindlamad oma õnnelikkuses on noored vastajad vanuses 18-24. Kui vaadata sugu, siis näeme, et meeste ja naiste vastuste puhul on vahe väike – 81.8% meestest ja 79% naistest on vastanud küsimusele „Kas sa oled õnnelik?” jaatavalt.

Tabel 2. Vastused küsimusele „Kas sa arvad, et elad parimat võimalikku elu?”.

Suhted sõprade ja pereliikmetega on tihedalt seotud isikliku heaoluga. Seda väidet illustreerib asjaolu, et 83% küsitletutest nõustub väitega „Õnnelik saab olla vaid siis kui ka sind ümbritsevad inimesed on õnnelikud.“ 12,8% seevastu on vastanud, et nad ei nõustu selle väitega või pole pigem nõus. Enda või end ümbritsevate inimeste tervisliku seisundi ja majandusliku olukorra parandamine on peamised aspektid, mis võiks inimeste arvates aidata oma õnne taset tõsta. Lisaks sellele tõusis küsitluses esile töö- või haridusalase olukorra parendamine.

Tabel 3. Vastused küsimusele „Mis teeks sind õnnelikumaks?”

 

Millisel parteil on kõige õnnelikumad valijad?

Statistika näitab, et erinevusi esineb ka erinevate parteide valijate isikliku õnnetunde tajumise vahel. Ainult 52,2% Coalición Canaria valijatest peab end õnnelikuks, samas kõik EH Bildu valijad on vastanud, et on õnnelikud.

Tabel 4. Erinevate parteide valijate vastused küsimusele „Kas sa oled õnnelik?” (andmed pärinevad 2023. aasta juulikuu valimistest).

 

Valitsevate parteide (PSOE ja Sumar) valijad osutuvad veidi õnnelikemaks kui opositsioonierakondade (PP ja Vox) valijad. 85% neist, kes toetasid aasta tagasi Pedro Sánchezt ja Yolanda Díazt on õnnelikud, samas kui Alberto Núñez Feijóo ja Santiago Abascali toetajate seas on õnnelike osakaal 82%.

 

 

Eakad ja inimeste omavahelised suhted

Pooled hispaanlastest leiavad, et neil on kas lihtne või lausa väga lihtne toime tulla igapäevaelu probleemidega, 41,3% vastanutest väidavad aga vastupidist. Küsitlusest selgub ka see, et kui tegemist on üle 74-aastaste inimestega, siis pea pooled sellest vanusegrupist leiavad, et nad ei tule igapäevaelu probleemidega toime.

CIS-i andmetel on nad kõige vähem õnnelik grupp. Koos 25-34-aastaste vanusegrupiga on üle 74-aastased märkinud, et nende elu edendamiseks oleks vaja parandada sotsiaalseid või perekondlikke suhteid, mitte niivõrd oma majanduslikku olukorda.

 

Just nii näeme me maailma

Tänapäevase polariseerumise taustal näitab tehtud uuring, et 92,1% hispaanlastest nõustub väitega, et alati tuleb austada teiste inimeste arvamusi, isegi kui need on enda omadest erinevad. Samuti ollakse ühel meelel selle osas, et kõigil inimestel on õigus vabalt valida, kelleks nad tahavad saada ja kuidas elada.

Tabel 5. Vastused väidetele ,,Igal inimesel on õigus vabalt valida,  kelleks nad tahavad saada ja kuidas elada.” ning ,,Teiste inimeste arvamusi tuleb alati austada, isegi kui see ei ühti enda arvamustega.”

 

91,4% vastanutest pooldab meeste ja naiste vahelist täielikku võrdõiguslikkust igas eluvaldkonnas, samas kui 7,5% on seesuguse väite vastu. 18–24-aastaste vastajate seas on see protsent umbes kaks korda suurem (14%).

 

Tabel 6. Vastused väidetele ,,Peame saavutama meeste ja naiste vahelise täieliku võrdsuse igas eluvaldkonnas.” ning  ,,Demokraatia on alati eelistatud mis tahes teisele valitsemisvormile.”

 

CIS uuris küsitletavatelt ka demokraatia kohta ning 15,2% vastanutest ei nõustu väitega ,,Demokraatia on eelistatud mis tahes teisele valitsemisvormile alati ning olenemata tingimustest.” Selle küsimuse puhul on märkimisväärne, et vanusegrupis 18–24 ei nõustu väitega  20,8% vastanutest — see osakaal on märksa kõrgem kui üheski teises vanuserühmas. 

 

Perekondlike suhete osas on hispaanlased veendunud, et peale abielu on veel palju teisigi vastuvõetavaid paarisuhte vorme. Samas ei ole 10,7% vastanutest selle väitega nõus. 54,9% aga usub, et kooliharidusel on indiviidi arengule üha väiksem mõju.

 

Tabel 7. Vastused väidetele ,,Lisaks abielule on veel palju teisigi vastuvõetavaid paarisuhte vorme.”, ,,Vähesed tunnevad end mõne kindla sotsiaalse klassi esindajatena.”, ,,Koolil on indiviidi arengule üha väiksem mõju.” ning ,,Poliitilised ideoloogiad mõjutavad meie mõtteviisi üha vähem.”

 

Andmeleht:

 

Piirkond: Hispaania. Küsitletavad: Hispaanias resideeruv elanikkond alates 18. eluaastast. Valimi suurus: 2843 inimest. Valimiviga: +-1,9% (95% usaldusvahemikuga). Läbiviimise periood: 26.-28.06.2024

 

Originaaltekst: 

Clemente Pomeda, Y; Valverde Rubio, B. 2024 CIS: Los españoles son felices y están muy cerca de la mejor vida posible. EL PAÍS: Sociedad.