Claudia Lenaertsiga (Ševtšenko) vestles Merilin Tali. Postitus avaldatud 13.09.2024

Flamenko on rohkem kui lihtsalt tants – see on kirg, eneseväljendus ja elustiil, mis on võitnud südameid üle kogu maailma. Hispaania Maja arendusjuht Merilin Tali vestles Eesti flamenko tantsu suurkuju Claudia Lenaertsiga (Ševtšenko), kes on Eestis flamenkokoolkonna rajaja ning tantsuõpetaja juba üle 30 aasta. Claudia jagab oma inspireerivat lugu esimestest kokkupuudetest flamenkoga, räägib oma stuudio loomisest ja sellest, mis on teda flamenko maailmas hoidnud nii kaua. Kui oled mõelnud flamenkot õppima tulla, kuid pole veel kindel, kas see on sinu jaoks, siis Claudia sõnad ja kogemused võivad sind julgustada tegema esimest sammu. Lõpus leiad ka kutse liituda algajate flamenkokursusega – äkki on just nüüd õige aeg alustada oma flamenkoteed!

Kui Sa oled Hispaania Maja õpilane, saad tantsukursustega liituda 5% soodsamalt! (Vaata postituse lõppu.)

Millal ja milline oli sinu esimene kokkupuude flamenkoga?

Claudia: Minu esimene kokkupuude flamenkoga oli Helsingis 1990. aastal. Pärast meie ansambli “Romale” kontserti Helsingi Savoy teatris tuli minu juurde flamenkotantsu õpetaja Mia Vasara. Ta pakkus välja, et osaleksin tema stuudios flamenkotantsu meistriklassides, vastutasuks õpetasin talle vene mustlastantsu. Sealt algas minu flamenkotee. Pärast Mia meistriklasse jätkasin flamenko õpinguid Helsingi Tanssiopistos, kus mind õpetasid nii Soome kui ka Hispaania õpetajad. Mina olen Eesti flamenkokoolkonna looja, ja teised õpetajad, kes hetkel Eestis flamenkot õpetavad, on minu endised õpilased.

Tervet artiklit saad lugeda siin.

Mis viis sind oma flamenkostuudio avamiseni?

Claudia: 1991. aastal palus Von Krahli teatri looja ja lavastaja Peeter Jalakas mul hakata tema näitlejatele flamenkot õpetama. Peagi liitusid ka teiste teatrite näitlejad ning huvilisi tuli aina juurde. Nii ei jäänudki muud üle, kui avada oma stuudio. Nüüdseks olen flamenkot õpetanud juba 33 aastat.

Võib öelda, et Eesti flamenko sündis Von Krahli teatris.

Kuidas on huvi ja teadlikkus flamenko vastu Eestis aastate jooksul muutunud?

Claudia: Algusaastatel tuldi flamenkot õppima eelkõige seetõttu, et see oli uus ja seninägematu žanr Eestis, mis köitis oma kirgliku ja väljendusrikka stiiliga. Tänapäeval tullakse tundi aga palju teadlikumalt – inimesed on flamenkot näinud ja kogenud ka Hispaanias ning mõistavad sügavamalt selle tantsu olemust ja kultuuri.

Sinu kõige meeldejäävam flamenko etendus, mida oled näinud? (kus see oli ja kes tantsis)?

Claudia: Minu kõige meeldejäävam etendus oli Granadas 1994. aastal, kui olin flamenkot õppinud viis aastat. Kontsert toimus Kongresside Palees, tohutult suures saalis, mis oli peaaegu välja müüdud. Laval oli mustlasperekond, kus esinesid nii väikesed lapsed kui ka vanaisad ja vanaemad. See oli vapustav! Iga pereliige soleeris, alates noorimatest kuni eakateni, ja seda uskumatult kõrgel tasemel. Pärast kontserti istusin veel kaua saalis ja mõtlesin, et mina enam ei tantsi – nii tugev oli mulje. Õnneks läks see mõte kiirelt üle ja soov tantsida oli suurem kui kunagi varem.

Nüüd, olles tegelenud flamenkotantsuga juba 33 aastat, olen näinud Hispaanias nii suurepärast kui ka keskpärast flamenkot. Võin uhkusega öelda, et Eesti flamenko ei pea millegi pärast häbenema!

Mis on sind üle 30 aasta flamenko maailmas hoidnud?

Claudia: Mind on flamenko maailmas hoidnud selle pidev muutumine ja uuenemine – alati on midagi uut avastada. Samuti annavad mulle inspiratsiooni minu armsad õpilased, kes igal õhtul särasilmil stuudio uksest sisse astuvad.

Flamenko arendab rütmitunnetust, koordinatsiooni ja kehahoiakut ning avab energiakanalid. See on kunstiliik, mille kaudu saan end kõige paremini väljendada ja publikuni jõuda. Kui minu etendus või tund aitab kasvõi ühel inimesel hetkeks oma argimured unustada, tunnen, et olen oma ülesande täitnud.

Kui kaua peaks tundides käima, et osata hästi flamenkot tantsida?

Claudia: Hea flamenko tantsimise oskuse omandamine võtab aastaid – see on sarnane keeleõpingutele. Oluline on käia tundides järjepidevalt ja püüda mitte puududa, sest iga tund loeb. Nii tuleb edasiminek kiiremini ja oskused arenevad sujuvamalt.

Mida sa ütleksid neile, kes alles plaanivad tulla flamenkot õppima, aga ei ole kindel, kas see sobiks neile?

Claudia: Kui plaanid flamenkot õppima tulla, siis ära kõhkle – tule ja proovi! Flamenko on põnev maailm, kus keha, hing ja mõte sulanduvad eneseväljenduses ühte. Tundides avastad iseennast ja julged olla just see, kes sa oled, ilma et peaksid muretsema, kuidas teised sind näevad. Selg läheb sirgeks ja enesekindlus kasvab.

Õpi flamencot Claudia Ševtšenko tantsustuudios!

Nagu meiegi Hispaania Majas, alustas eile uut semestrit ka Claudia Ševtšenko tantsustuudio! Stuudio tegutseb alates aastast 1990 ja seal toimuvad flamencotantsu kursused nii algajatele kui edasijõudnutele; samuti annab nende esinemisrühm etendusi nii Eestis kui kaugemal, ent esinemsvõimalusi jagub teistelegi – stuudio ühised etteasted leiavad aset igal kevadel. Flamenco aitab avastada iseennast, nii on igal õppijal oma ainulaadne teekond.

 

Uus algajate rühm alustas oma flamencoteekonda eile, 9. septembril. Kui soovid grupiga liituda, saad end kirja panna siin! Kui Sa oled Hispaania Maja õpilane, saad tantsukursustega liituda 5% soodsamalt! 

 

Alusta oma sügist tõeliselt hispaaniapäraselt – liitu Hispaania Maja keelekursuste ja Claudia Ševtšenko flamencotundidega juba täna!