Andaluusia: looduse, ajaloo ja kultuuri kohtumispaik Lõuna-Hispaanias

Andaluusia on oma 87 268 km²-ga Castilla y Leóni järel suuruselt teine ja rahvaarvult suurim (2023. aasta seisuga on rahvaarv 8 538 376 inimest) Hispaania autonoomne piirkond. Andaluusia alad jagunevad kaheksaks provintsiks, milleks on Almería, Cádiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén, Málaga ja Sevilla. Antud blogipostituses loodame anda Sulle parema ülevaate sellest, mis on nende piirkondade eripärad ja milliseid vaatamisväärsusi kindlasti külastada tasuks.

Almería

Rahvaarv: 706 871 elanikku

Pindala: 8775 km²


Almeríat ümbritsevad sinine Vahemeri ja Sierra Nevada mäestik. Talvisel perioodil võib eelpoolnimetatud mäestikus vabalt ette võtta ka suusareisi. Rannikualadel saab külastada selliseid imelisi randasid nagu Playa de los Muertos ja Playa de los Genoveses. Provintsi samanimeline pealinn asutati 955. aastal. Linn on saanud läbi ajaloo mõjutusi erinevatelt kultuuridelt – foiniiklased, maurid ja kristlased on kõik jätnud jälje piirkonna rikkase kultuuri- ja arhitektuuripärandisse. Almería piirkonnas asub ka Euroopa ainuke kõrb – Desierto de Tabernas, mis 1960ndatel ja 1970ndatel oli populaarne Hollywoodi filmide, eriti vesternite, võttepaik sh Indiana Jones, Araabia Lawrence, Conan jpt.

Praegugi on seal alles Mini Hollywoodi nime kandev teemapark, kus on võimalik näha kunagisi võtteplatse, lisaks toimuvad vestern stiilis etendused hobuste ja kauboidega ning on võimalik ise teha väike sõit hobuse või kaamliga. Filmihuvilistel tasuks kindlasti külastada ka Almeria linnas asuvat Casa de Cine muuseumi, mis asub kunagi jõukale Balmesi perele kuulunud residentsis. Seal peatus 1960ndatel ka John Lennon, kui Almerias toimusid filmi “How I Won the War” filmi võtted ning ühtlasi kirjutas ta seal laulu “Strawberry Fields Forever”. Nagu näha, siis on tegemist kultuuriliselt ja geograafiliselt äärmiselt rikkaliku paigaga, kust ei puudu ei kõrbeliiv ega lumi.

Cádiz

Rahvaarv: 1,25 miljonit elanikku

Pindala: 7 436 km²
Cádizi provintsi samanimeline pealinn on üks vanimaid linnu Euroopas, pakkudes külastajatele avastamiseks palju põnevat. Cádizi katedraal on üks linna peamiseid vaatamisväärsusi ja on linnas jalutades kõikjal näha. 1722. aastal alustatud Cádizi katedraali ehitus viidi lõpule alles sajand hiljem, seega segunevad seal mitmed arhitektuuristiilid. Keset linna ajaloolist keskust asub La Caleta rand, kust avaneb imeline vaade ajaloolisele linnaosale. Rand on inspireerinud mitmeid kuulsaid poeete ja muusikuid, kelle hulka kuuluvad näiteks  Isaac Albéniz, José María Pemán ja Paco Alba. Mis puudutab gastronoomiat, siis on mereäärne Cádiz tuntud eelkõige oma tuunikala poolest. Kalasõpradel soovitame külastada El Campero restorani, kus pühendutakse just tuunikalaroogadele. Tänu oma sarnasusele La Habanaga on Cádizis filmitud mitmed filmistseenid, mille tegevuspaigaks on Kuuba pealinn. Nende filmide hulka kuulub näiteks ka 2002. aasta „James Bond – Die Another Day“.

Córdoba

Rahvaarv: 783 867 elanikku

Pindala: 165 321 km²
Córdoba on tuntud eelkõige oma mošee poolest, mis kannab nime Mezquita-Catedral. Provintsi ajalooline vanalinn kuulub ka UNESCO maailmapärandite nimistusse. Peale katedraali on vanalinnas veel sellised vaatamisväärsused nagu Alcázar de los Reyes Cristianos (kunagine katoliikliku kuningapaari residents), Sinagoga (keskaegne sünagoog) ja Rooma sild. Córdobast võib leida nii Rooma-aegseid ehitisi kui ka näiteid kristlaste, juutide ja moslemite kultuurist. 10 km kaugusel Córdoba linnast asub Medina Azahara, mis on Hispaania suurim arheoloogiline paik ja mille näol on tegemist endise kalifaadi varemetega. Eriti elav on Córdoba maikuus, mil seal toimuvad sellised pidustused nagu Festival de Patios, Cruces de Mayo ja Batalla de los Flores.

Granada

Granada provints

Rahvaarv: 919 700 elanikku

Pindala: 12 531 km²


Sierra Nevada mäestiku jalamil paiknev Granada pakub arhitektuuripärle nii renessansi- kui ka kaasajast. Talvisel perioodil võib eelpoolnimetatud mäestikus vabalt ette võtta ka suusareisi ning pärastlõunal näiteks sõita mere äärde Motrili või Salobreñasse, kus on kaunid rannad. Provintsi kujunemist on suuresti mõjutanud ka islamiaeg – tegemist on viimase piirkonnaga, mis mauridelt 1492 aastal tagasi vallutati. Kuulsaim vaatamisväärsus on kahtlemata Granada linnas asuv La Alhambra kindlus, mis esindab samuti islami arhitektuuristiili ja sai 1333. aastal ka sultanipaleeks. Piirkond, mida Granadas olles kindlasti külastada, on Albaicín. Selles ajaloolises linnaosas tulevad taaskord selgelt esile islami ja kristluse mõjud arhitektuurile. Albaicínile tüüpilist majatüüpi kutsutakse nimega „carmen“ ja see viitab valgeks lubjatud eraldiseisvale kivimajale, millel on ka eraldi aiake. Naabruskonna vanimate ja olulisemate säilinud ajalooliste majade hulka kuuluvad Casa de Zafra ja Dar al-Horra, mis mõlemad pärinevad Nasridi perioodist.

Huelva

Rahvaarv: 524 576 elanikku

Pindala: 10 128 km²


Huelva on tuntud selle poolest, et just sellest linnast alustas Kolumbus oma reisi, mis lõppes Ameerika avastamisega. Atlandi ookeani rannikul asuval Huelval on pakkuda nii imelisi randasid, mände, kadakaid kui ka kalurinnu- ja külasid. Üks Huelva kuulsamaid vaatamisväärsusi on La Rábida klooster, kus Kolumbus enne Ameerika avastamist viibis, kui ta projekti ettevalmistustega tegeles. Samuti on tuntud Catedral de la Merced, kus saab näha ka mitmeid 18. sajandist pärinevaid altarimaale. Moguer, Huelva (linn) ja Palos de la Frontera moodustavad Kolumbuse marsruudi, mida provintsi külastades sageli läbitakse. Huelvas toimub ka religioosne Romería del Rocío – El Rocío palverännak. Kindlasti ei tasu proovimata jätta Huelva mereande – iseäranis kiidetud on sealsed valged krevetid.

Jaén

Rahvaarv: 111 915 elanikku

Pindala: 13 496 km²
Jaén on provints, mis on kuulus oma oliivipuuistanduste poolest – kaks kolmandikku sellest piirkonnast on oliivipuudega kaetud. Üks maailma tunnustatumaid oliiviõli tootmispiirkondi on Baeza, kus võib maitsta isegi oliiviõli maitselist jäätist! Külastama peab Jaénis kindlasti ka Cazorla piirkonda, kus saab nautida nii imelisi maastikuvaateid kui ka ajaloolist arhitektuuri. Teiseks on märkimisväärne Baños de la Encina kindlus, kus on resideerunud kokku seitse kuningat, sealhulgas ka Fernando el Católico.

Málaga

Rahvaarv: 1,661 miljonit elanikku

Pindala: 7 308 km²


Málaga on eestlaste hulgas eriti populaarne sihtkoht nii reisimiseks kui ka pikaajalisemaks resideerumiseks. Málaga linn on sünnikohaks Pablo Picassole ja seal on rohkelt vaatamisväärsusi, nagu näiteks Alcazaba de Málaga, mis pärineb 11. sajandist ja kus lisaks purskkaevudele ja aedadele avaneb ka imeline vaade merele ja linnale. Kunstihuvilistel on kohustuslik külastada Museo Picassot, kus on pea 200 nimetatud kunstniku teost. Antequera ajalooline keskus on üks kultuuriliselt mitmekesisemaid paiku, kust võib leida ligi 50 ajaloolist monumenti, millest mõni pärineb lausa pronksiajast. Málaga provintsil on ligi 160 km rannajoont, seega võib sealt leida rohkelt randu ja sadamaid. Provintsi üheks kuulsaimaks linnaks on Marbella, mis on muuhulgas tuntud ka kui Euroopa golfipealinn. Randadest kaugemale jäävad „valged külakesed“ ja Ronda linn, mis asub sügava kanjoni kohal ja kus on mitu suve veetnud ka näiteks Ernest Hemingway.

Sevilla

Rahvaarv: 1,95 miljonit elanikku

Pindala: 14 036 km²

Sevilla provintsi samanimeline keskus on kogu Andaluusia pealinnaks. Seal asuvad sellised UNESCO maailmapärandite nimistusse kuuluvad vaateväärsused nagu Sevilla katedraal, El Alcázar ja Archivo de Indias. Sevilla on kuulus ka oma pidustuste poolest – aprillikuus toimub seal meeliülendav Feria ja lihavõtetel Semana Santa, mis ei jäta külmaks kedagi, kes nendest osa on saanud. Sevilla asub Guadalquiviri jõe kaldal ja Sierra Morena mäejalamil, mistõttu saab seal ette võtta ka imelisi loodus- ja paadiretki. Soovitame Sevillat külastades osa võtta ka mõnest flamenko-kontserdist – seda saab teha näiteks sellistes lokaalides nagu Tableo Flamenco los Gallos ja Tablao Flamenco el Arenal. Lisaks eelpool mainitud ajaloolistele ehitistele asub Sevillas ka üks modernse arhitektuuri pärl – Metrosol Parasol. Tegemist on 2011. aastal arhitekt Jürgen Mayeri poolt alustatud konstruktsiooniga, mida pole just lihtne defineerida – see on peaaegu täielikult puust ehitatud konstruktsioon, mis kaitseb suvekuudel kõrvetava päikese eest.

Sellega lõppeb meie väike ülevaade Andaluusia kaheksast provintsist. Loodame, et said parema ülevaate sellest, kui rikkalik see autonoomne piirkond on ja kui palju on seal kohti, mida külastada.