Postitus avaldatud 13.04.2025 

2025. aasta Hispaania Maailma Festival on nüüdseks lõppenud – suur aitäh kõigile, kes meiega sellel värvikal ja elamusterohkel teekonnal kaasas olid! Festival oli täis inspireerivaid kohtumisi, uusi teadmisi, maitseelamusi, muusikat, liigutavaid filmielamusi ja rohkelt hispaania keele praktikat. Kuigi festival on selleks aastaks läbi, toimub Hispaania Majas põnevaid sündmusi aastaringselt: kultuuriõhtud, veinikoolitused, raamatuklubi, keelepraktikad ja palju muud. Vaata meie praegust sündmuste kava ning tule taas osa saama hispaaniakeelse maailma võludest!

Kokku toimus 25 omanäolist üritust

Hispaania Maailma Festival on mitmekülgne kultuurisündmus, mis tutvustab Hispaania ja Ladina-Ameerika kultuuri, keelt ja elustiili. Festivaliprogramm hõlmas sündmusi kolmes keeles – eesti, hispaania ja inglise keeles – ning tõi Hispaania Majja ja mitmesse Tallinna paika külalisi, õpetajaid, artiste ja partnereid nii Eestist kui ka kaugemalt.

Täname Vaat Brewery and Taproom, Kino Artis, Maret Reimann ja Aivar Lukk Vinosfairist, Claudia Lenaerts ja Claudia flamencostuudio, Luz Rodriguez ja Viva Latin Food, Reigo Ahven ja Philly Joe’s ning Mari Laan ja Toledo kirjastus. Järgmiste põnevate kohtumisteni!

Festivalil said kokku hispaaniakeelse maailma fännid, kes tutvusid ladina kultuuri eri tahkudega elamusrohkelt ja kaasavalt. Kokku toimus vahemikus 1. märts kuni 6. aprill 25 omanäolist üritust nii Hispaania Majas kui ka väljaspool. 

Kogu märtsikuu jooksul said külastajad osa kinoelamustest, muusika- ja flamenkoüritustest, maitsete maailmast, kirjandusest, keeleõppest ja inspireerivatest kohtumistest. Nii loodi elav ja mitmekesine kogemus, mis tõi hispaania maailma kõigile lähemale.

PRAEGU KÄIB IBEROFEST
Järgmine Iberoameerika kultuuri tutvustav festival
Saa sellest ka osa! Hispaania Maja osaleb Iberofestil 13. sündmusega.

Film ja muusika

Kinos Artis sai festivali raames vaadata filme tuntud Hispaania näitlejatega peaosas. Filmivalikus leidus klassikat ja kaasaegset kinematograafiat: Pedro Almodóvari “Paralleelemad” ja “Valu ja hiilgus”, “Desperado”, “Hea boss” ning “Lõpmatu armastus”. Need filmid pakkusid nii sügavaid emotsioone kui ka meelelahutust.

Festival algas cajóni rütmitöötoaga, kus osalejad said avastada muusika rütmilise poole Reigo Ahvena juhendamisel. Muusikasündmuste seas oli eriline koht kontserdil “Flamenco ja ladina rütmid”, kus kohtusid andaluusialik temperament ja Ladina-Ameerika meloodiad. Kontsert toimus 30. märtsil Philly Joe’s jazziklubis, kus esinesid muusikud Toni Jokiniitty (kitarr), Ruber Veliz (laul), Liina Fidelman (flööt) ja tantsija Claudia Ševtšenko Lenaerts. Õhtu pakkus kirglikku flamenkot ja Ladina-Ameerika muusikat. 

Maitsed

Maitsete maailma esindas Hispaania Maitsete Turg, mis pakkus kvaliteetveine, oliiviõlisid, turróne ja palju muud. Kvaliteetsed tooted otse Hispaania väiketootjatelt leiad Hispaania Maja poest. 6. märtsil jätkus Hispaania Majas veinikoolituste sari „Veinitähestik“, keskendudes seekord tähe „E“ all Ebro jõe mõjule Hispaania veinindusele. Osalejad said maitsta veine Terra Altast, Cariñenast ja Riojast. Koolitust viisid läbi sommeljeed Maret Reimann ja Aivar Lukk. Pimedegustatsioonil prooviti veine anonüümselt, keskendudes vaid maitsele. 

Kirjandus

Kirjandussõpradele oli pakkuda raamatuklubi, kus arutati Leonardo Padura romaani “Sügismaastik” koos Kuubast pärit Anneli Ramos Põdraga. Lisaks toimus kahepäevane kirjanduskursus, mis andis sissejuhatuse Hispaania kaasaegsesse kirjandusse.

Nende kahe päeva jooksul saime haarava ülevaate Hispaania kirjanduse arengust läbi sajandite. Tõlkijana tutvustas kursuse läbiviija Mari Laan ka, milliseid selle maa autoreid on võimalik lugeda eesti keeles. Huvitava faktina selgus, et esimene hispaania keelest tõlgitud teos eesti keelde oli Eduard Bornhöhe poolt 1900. aastal ilmunud “Don Quijote” – küll lühendatud kujul ning tegelased olid saanud eestipärased nimed, nagu näiteks Taaniel Taani, kes asendas Don Quijotet. 

Tänaseks on eesti keeles ilmunud ligi sada Hispaania kirjandusteost, mis moodustab umbes 1,5% kogu tõlgitud ilukirjandusest. Kuigi see on suhteliselt väike osa, tuleb arvestada, et ajaloos on olnud pikki perioode, mil tõlkeid hispaania autoritelt ei ilmunud üldse. Praegu ilmub siiski igal aastal rohkem kui üks teos, mis annab lootust, et kümne aasta pärast on see arv märkimisväärselt kasvanud.

Kultuuriõhtud

Kultuuriõhtud viivad meid otse erinevatesse paikadesse kohalike inimeste kogemuste kaudu. Seekord räägiti Kuubast, Venezuelast, Ecuadorist, Colombiast ja Sevillast. Erinevate piirkondade kultuur ja traditsioonid avanesid vestluste, fotode, mälestuste ja ka toidu kaudu.

Näiteks 20. märtsil jagas Ingrid Sotelo Hernández oma teadmisi Colombiast, tutvustades selle maa kultuuri, muusikat ja traditsioone. Osalejatele pakuti ka traditsioonilist rooga arepas de queso.

Hispaania keel ja Hispaania Maja kodu

Keelesõpradele pakkusid elamust hispaania keele proovitunnid ja kaks toredat speed-friending õhtut. 8. ja 22. märtsil korraldasime speed-friending üritused, kus osalejad said lõbusas ja sundimatus õhkkonnas tutvuda uute hispaania keelt kõnelevate inimestega. Esimene kohtumine toimus Viva Latin Food söögikohas ja teine VAAT Taproomis. Õhtud jätkusid lauamängude ja vestlustega. Populaarseks osutus ka vestlusõhtu Spanglishi ja hispaania keele rolli kohta Ameerika Ühendriikides.

Samuti toimus kaks kooliust hispaania keele õpetajatele, kus jagati praktilisi võtteid ja inspireerivaid ideid, kuidas klassis teismelistega paremini toimetada ja neid motiveerida.

Eriline hetk festivalil oli ajalooline tuur Hispaania Maja koduks oleva Sprinckthali suvemõisa ruumides. Ringkäik õpetas palju Tallinna suvemõisate ajaloost ja andis võimaluse näha Hispaania Maja senisest hoopis uue nurga alt.

Festival meedias

Festival sai ka meediakajastust: Hispaania Maja asutaja Neftalí Peral ja turundusjuht Liis Suuk käisid Vikerraadio saates “Huvitaja”, et tutvustada festivali ja hispaaniakeelse maailma mitmekesisust.

Hispaania Maja asutaja Neftalí Peral ja turundusjuht Liis Suuk käisid Vikerraadio saates "Huvitaja" rääkimas Hispaania Maailma Festivalist.

Saatejuht: Krista Taim
Saade oli eetris: 5. märts 2025

Need sündmused rikastasid Tallinna kultuurielu, tuues osalejateni hispaaniakeelsete maade mitmekesise ja värvika pärandi.

Paljude osalejate tagasiside oli siiras ja soe. Näiteks kirjutas meie vabatahtlik Sixtyn-Gloria oma blogitekstis Venezuela õhtust ja speed-friendingust: “Kaks täiesti erinevat, kuid sama eesmärki teenivat sündmust – tuua meid samm-sammult lähemale hispaaniakeelse maailma rikkusele ja sõbralikkusele.”

Oli meeleolukas kuu täis sündmusi, mis jätsid kustumatu mälestuse. Jälgi Hispaania Maja tegemisi edasi ja kohtume järgmistel kultuuriõhtutel, veinikoolitustel, kinoseanssidel ja hispaania keele tundides!

Loe toimunud ürituste kohta lähemalt festivali lehelt.

Vaata galeriist ka pilte selleaastasest festivalist

Tutvu käimasolevate sündmustega.

 Soovid hispaania keelt paremini rääkida ja mõista – või oled alles algaja?


Tule õpi hispaania keelt Hispaania Majas – sõbralikus keskkonnas ja inspireerivate õpetajate juhendamisel! Vaata meie kursuste kohta lähemalt siit või kirjuta meile aadressil koolitused@hispaaniamaja.ee

ÕPI MEIE JUURES HISPAANIA KEELT

 

Saa meiega tuttavaks siin. Soovid enne näha, kuidas tunnid välja näevad? Tule tasuta proovitundi!