Avasta Toledo – Hispaania kuningriigi endine pealinn

Toledo asub Tajo jõe kallastel, rongiga vaid 35 minuti kaugusel Madriidist. Toledo on Castilla-La Mancha piirkonna pealinn ja Toledo provintsi keskus. See on üks Hispaania vanimaid linnu, mis tähendab, et seal on palju põnevaid lugusid, mida avastada.

Natuke ajaloost

Toledo oli aastatel 531-711 läänegootide pealinn ning aastatel 1087-1561 Kastiilia kuningate residents. Keskajal kutsusti seda linna ka “kolme kultuuri linnaks”, kuna nii kristlased, moslemid kui ka juudid elasid seal kõik rahumeelselt koos. Toledo ajalooline linn kuulub 1986. aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse, ainuüksi vanalinna vaadete pärast, mida kroonib nelja torniga kindlus Alcazar, tasub Toledot külastada.

Lisaks eespool mainitud kolmele kultuurile on siia põimitud ka läänegootide ja Rooma impeeriumi juured. 13. saj teisel poolel muutis Alfonso X Tark linna üheks Euroopa suurimaks kultuuri keskuseks. Tema valitsemisajal tõlkis erinevaid keeli oskavatest Euroopa õpetlastest Toledo tõlkijate koolkond suure hulga filosoofilisi ja teoloogilisi raamatuid, mis islami ja juudi raamatukogudest taasavastati.

19. sajandil saabusid Toledosse romantismi viljelevad kunstnikud ja kirjanikud. Kuid juba ammu enne seda inspireeris Toledo kunstnikke. Üheks siin tegutsevatest kunstnikest, keda Toledo piirkond kindlasti mõjutas, oli Hispaania üks kuulsamaid kunstnikke El Greco. Kuigi Madriidist jõuab Toledot külastada ka ühe päeva jooksul, siis jää kauemaks, et seda vana pealinna sügavalt tundma õppida. Jagame teiega mõnda populaarsemat vaatamisväärsust.

Foto: turismo.toledo.es

1. Puerta de la Bisagra – Peamine värav vanalinna ja ainus, millel on säilinud keskaegne arhitektuur. Kuigi Toledo linnamüürid pandi püsti Rooma impeeriumi ajal, siis tänapäevase välimuse andsid neile araablased.

Foto: turismo castilla-la mancha

2. Mošee Cristo de la Luz – Minnes läbi Puerta de la Bisagra värava leiad 999. aastal ehitatud mošee. See on üks kümnest mošeest, mis Toledos mauride ajal oli. Mošee on küll väike, kuid hästi säilinud. Hoolimata sellest, et seda kasutati hiljem ka kirikuna, ei ole selle algset arhitektuuri eriti muudetud.

Foto: turismo castilla-la mancha

3. Catedral Primada – üks suursugusemaid katedraale Hispaanias ja üks vaid kolmest gooti katedraalist Hispaanias. Käi ära ka kellatornis, kust on linnale imeline vaade. Katedraalis on hinnaline kunstikogu (El Greco, Luca Giordano, Van Dyck, Goya), kuigi katedraal on ka ise üks tõeline kunstiteos.

4. Mirador del Valle – Kõige parema vaate linnale saad aga Mirador del Valle vaatepunktist. Miks mitte minna sinna päiksetõusu või –loojangut vaatama? Nii El Greco kui ka Picasso käisid seal maalimas.

Foto: turismo.toledo.es

5. Alcazar, Museo del Ejercito – sajandil asus siin roomlaste palee. Hispaania kodusõja ajal sai kindlus kõvasti kannatada ning taastati uuesti aastatel 1939-1957. Praegu asub Alcazaris Castilla-La Mancha piirkondlik raamatukogu ja sõjaväemuuseum (Museo del Ejército). Alcazari piiramise ajal 1936. a juulis hoidis Toledo provintsi sõjaväekuberner Moscardó Alcazari enda kontrolli all. Vabariiklased võtsid Moscardó 24-aastase poja Luisi pantvangi ning lubasid ta ära tappa, kui Moscardó alla ei anna. Telefonikõnes pojale ütles ta aga: “Anna oma hind jumalale, hüüa ‘Viva España!’ ja sure nagu kangelane!” Kodusõja sündmused muutsid Alcázari Hispaania natsionalismi sümboliks. Põnevaid lugusid on Alcazaril kindlasti palju, mida rääkida.

Foto: turismo castilla-la mancha

6. Monasterio de San Juan de los Reye – kloostri asutasid kuningas Fernando II Katoliiklan ja kuninganna Isabel I, et tähistada nii oma poja Juani sündi kui ka Toro lahingu võitu (1476). Ülemisel korrusel on ilusad laed ja kaunis vaade aiale. Kuula tähelepanelikult ja sa void isegi kuulda munkade laulu.

Foto: museo del queso manchego

7. Museo del queso Manchego – muuseumis saad õppida ehtsa Manchego juustu ajaloo ja tootmise kohta ning degusteerida erinevaid juustusid rüübates kõrvale veini.

Foto: culturaydeporte.gob.es

8. Museo de Greco – museum asub juudi kvartalis ning avati juba 1911. aastal. Lisaks El Greco maalidele on seal ka teiste 17. saj Hispaania kunstnikke töid. El Greco oli Hispaania renessansiajastu maalikunstnik, skulptor ja arhitekt. Toledos valmisid tema kõige kuulsamad maalid. El Greco kolis Toledosse kuna soovis saada Hispaania kuninga Philip II soosingut ning tegi talle ka kaks tellimustööd, aga kuningale need ei meeldinud.

Foto: santotome.org

9. Iglesia de Santo Tomé – Kui El Greco muuseumis käidud, kuid sooviks tema kunsti veel imetleda, siis üks El Greco ilusamaid religioosseid maale El entierro del Conde de Orgaz asub just nimelt selles kirikus.

Foto: turismo castilla-la mancha

10. Sinagoga del Tránsito – Shamuel Ha-Levi 1355-1357 aastatel rajatud sünagoog asub juudi kvartalis ning seda peetakse kõige ilusamaks ja kõige paremini säilinud keskaegseks sünagoogiks maailmas. Praegu asub seal Sefardí muuseum, kus on üleval juutide k.a sefaradi juutide kultuuripärand Hispaanias.

Foto: turismo castilla-la mancha

Foto: fly toledo

11. San Martini sild – See läänepoolne sild ehitati 14. sajandil. Julgemad saavad silla kõrvalt alustada üle jõe viiva zipline’i ehk trosslaskumisega. Kes nii julge ei ole, võib jääda sinna päikseloojangut nautima.