Täna, 5. juunil, tähistame ühe Hispaania silmapaistvama poeedi ja dramaturgi, Federico García Lorca, sünnipäeva. Ta sündis 1898. aastal Fuente Vaqueros, väikeses Granada külas. Lorca looming on jätnud sügava jälje mitte ainult Hispaania kirjandusse, vaid ka laiemasse kultuurilukku. Tema teosed kõnelevad sügavast armastust elu, looduse ja inimhinge vastu, peegeldades samaaegu ka tema enda ajastu rahutusi ja traagilisi sündmusi. 

Lorca kasvas üles kunstilembeses perekonnas ja juba noorena hakkas ta huvi tundma kirjanduse ja muusika vastu. Tema loomingu varajased mõjutused tulid Andaluusia folkloorist ja rahvalauludest, mis hiljem leidsid tee tema luulesse ja näidentiesse. Oma ande edasi arendamiseks kolis ta õppima Madridi, kus noor kirjanik kohtus teiste omavanuste loomeinimestega, keda hiljem hakati tundma kui la generación ‘27 ehk 1927. aasta põlvkond — generatsioon, peaasjalikult luuletajaid, kelle loomingut iseloomustab avangardismi, hispaania kuldajastu ja rahvakultuuri põimumine erakordseks tervikuks. Muuhulgas sõlmis Lorca Madridis tihedad sõprussuhted ka hispaania kultuuri ikoonidega Salvador Dalí ja Luis Buñuel. 

Lorca looming on laiahaardeline, ulatudes luulest ja draamast kuni esseede ja maalikunstini. Tema kõige kuulsamad näidendid nagu ,,Bodas de sangre”, “Yerma” ja ,,La casa de Bernarda Alba”, millest viimane on muuseas jõudnud lavale ka Eestis, käsitlevad naiste õigusi, sotsiaalset ebaõiglust ja traditsioonide mõju üksikisikule. Lorca luule, eriti kogumik ,,Romancero gitano”, on tuntud oma rikkaliku kujundlikkuse ja emotsionaalse sügavuse poolest. Üks Lorca tuntumaid värsiridu, ,,verde que te quiero verde” (,,roheline, kuidas ma sind armastan, roheline”), pärineb tema romansist ,,Romance Sonámbulo” ning sümboliseerib nii looduse ilu kui ka inimese igatsust ja unistusi. See rida on saanud sümboolseks mitte ainult Lorca loomingus, vaid ka hispaaniakeelse maailma kultuuris laiemalt.

1936. aastal, Hispaania kodusõja alguses, arreteerisid frakistlikud võimud Federico García Lorca tema vabameelsete vaadete ja loomingulise tegevuse tõttu. Ta hukati sama aasta augustis Granada lähedal ning tema viimne puhkepaik on senini teadmata

Ehkki Lorca surm tähendas tohutut kaotust hispaania kirjandusele, elab tema pärand edasi tema teostes, mis kõnetavad ja inspireerivad lugejaid ka tänapäeval. Tema loominguline geniaalsus ja sügav empaatia inimeste, eeskätt marginaliseeritud gruppide, vastu teevad temast ajatu suurkuju, kelle mõju ulatub kaugele väljapoole Hispaania piire.

Täna, Federico García Lorca sünnipäeval, meenutame ja tähistame tema erakordset panust kirjandusse ja kultuuri. Miks mitte tutvuda sel puhul nii Lorca enda kui tema loominguga?

Hispaania Maja raamatupoest on sul võimalik soetada: 

    • Kaunite ja värvikirevate illustratsioonidega Lorca elulugu — ,,Federico”