Selle blogipostituse leiad ka hispaaniakeelsete postituste sarjast! Soovid oma keeleoskust arendada ja seda artiklit hispaania keeles lugeda? Vaata siia. / Postituse kirjutas 2023. aasta juunis Hispaania Maja prantikant Manuel Campos Lago. Hispaania keelest tõlkinud Nette Junkur. Postitus siinses blogis avaldatud 30.12.2024
Kanaari saarte hulka kuuluvad seitse eripalgelist saart. Milline neist ühtib kõige paremini Sinu maitsega?
Igal aastal külastab Kanaari saari rohkem kui 15 miljonit turisti ja see arv muudkui kasvab. Peale Teise maailmasõja lõpust tingitud turismibuumi avastasid põhjaeurooplased, et paradiis asub kodust vaid mõnetunnise lennureisi kaugusel. Peagi hakkas saarestik viima läbi muudatusi vastavalt sellele, et olla valmis vastu võtma Euroopast saabuvat turistide tulva, kellest enamus olid pärit Suurbritanniast, Prantsusmaalt ja Saksamaalt. 20. sajandi teisel poolel pandi püsti moodsad kuurortlinnad ja nullist hakati rajama linnu, millest enamus loodi Tenerife ja Gran Canaria saartele. Alates sellest ajast pole turismi vool peatunud ja sellest tingitud majanduskasv on aidanud kaasa Hispaania ühe vaesema piirkonna majanduse elustamisele.
Kanaari saared asuvad Loode-Aafrika rannikul, Maroko ja Lääne-Sahara piiril ja moodustuvad seitsmest eriilmelisest saarest (kui lugeda saarestiku hulka ka La Graciosa, siis on saari kaheksa). Igal saarel on omanäoline kultuur, maastik ja õhkkond. Administratiivselt on saarestik jagatud kaheks provintsiks: Santa Cruz de Tenerife (mis hõlmab Tenerife, La Gomera, El Hierro ja La Palma saari) ja Las Palmas (mis hõlmab Gran Canaria, Fuerteventura ja Lanzarote saari). Kuigi kõik saared väärivad avastamist, ei jätku tavaliselt aega ja/või raha iga saare külastamiseks ja seetõttu võib olla raske otsustada, milline saar puhkuse sihtkohaks valida. Selles Kanaari saarte reisijuhis tutvustame lähemalt iga saart, et puhkuse planeerimine oleks lihtsam. Alustame Santa Cruz de Tenerife provintsist, mis hõlmab nelja suuremalt saart läänes ja paistab silma oma roheluse ja rikkaliku kultuurimaastikuga.
Tenerife
Tenerife on Kanaari saarte enim asustatud ja pindalalt suurim saar. Koos Gran Canariaga on Tenerife näol tegemist tõelise turistide lemmikpaigaga. Ühtlasi on seal kaks lennujaama, mis on justkui sillad Tenerife ja kõigi Euroopa suurlinnade vahel.
Kui üritada Tenerife saart defineerida, meenuvad esimeste asjadena looduslik mitmekesisus ja lõputu arv erinevaid tegevusi, mida saarel saab ette võtta. Need, kes otsivad peo- ja rannakultuuri, suunduvad tavaliselt saare lõunaosas asuvatesse kuurortlinnadesse, kus on rohkelt erinevaid randu, suuri hotelle ja klubisid, et oma paarilise või sõpradega vahvalt aega veeta. Sedalaadi turistidele sobivad hästi sellised piirkonnad nagu Costa Adeje, Playa de los Cristiano ja Puerta de las Américas. Pane tähele, et igal saarel on erinev „mikrokliima“ ja kuigi Kanaaride temperatuur on aastaringselt soe (15ºC kuni 25ºC), oleneb sademete hulk sellest, millises saare osas Sa paikned. Lõuna-Tenerifel pole vihm just sage külaline, aga teistes saareosades võib aeg-ajalt sadu esineda küll. Lõuna-Tenerifel asub ka Siam Park, üks maailma suurimaid veeparke.
Kui üritada Tenerife saart defineerida, meenuvad esimeste asjadena looduslik mitmekesisus ja lõputu arv erinevaid tegevusi, mida saarel saab ette võtta. Need, kes otsivad peo- ja rannakultuuri, suunduvad tavaliselt saare lõunaosas asuvatesse kuurortlinnadesse, kus on rohkelt erinevaid randu, suuri hotelle ja klubisid, et oma paarilise või sõpradega vahvalt aega veeta. Sedalaadi turistidele sobivad hästi sellised piirkonnad nagu Costa Adeje, Playa de los Cristianos ja Puerta de las Américas. Pane tähele, et igal saarel on erinev „mikrokliima“ ja kuigi Kanaaride temperatuur on aastaringselt soe (15ºC kuni 25ºC), oleneb sademete hulk sellest, millises saare osas Sa paikned. Lõuna-Tenerifel pole vihm just sage külaline, aga saare teistes osades võib aeg-ajalt sadu esineda küll. Lõuna-Tenerifel asub ka Siam Park, üks maailma suurimaid veeparke.
Kui ranna- ja peokultuur pole Sinu jaoks, on Tenerifel pakkuda paiku ja tegevusi, mis sobivad ka teistlaadi huvidega turistile. Kui Sind köidab matkamine ja seiklused, asub saare kirdeosas Anaga rahvuspark, mille rikkalikus metsas on unikaalne taimestik ja kus asuvad kuristike- ja kaljudevahelised hämmastavad matkarajad. Saare põhjarannikul asub Puerto de la Cruz, mis on ideaalne sihtkoht perega reisimiseks. Linna lähistel saab teha matku, mis ei käi lastele üle jõu, ja samas piirkonnas asuvad paljud põnevad sihtkohad, nagu näiteks Loro Parque – loomaaed, mis on tuntud kogu Euroopas. Loode-Tenerifelt leiad varjatud kogukonnad, mis on peidetud Teno ja Masca kuristike vahele ja on ideaalseks sihtkohaks neile, kes otsivad turistivaba seiklust. Lisaks sellele saad loodeosas proovida surfamist, sest lained on seal aastaringselt suurepärased. Tenerife kroonijuveeliks on El Teide, mis oma 3700 meetriga on Hispaania kõrgeim punkt. Tee mäetippu on vapustav: maastik muutub iga läbitud kilomeetriga ja pakub nii muinasjutulisi metsi kui ka ulmelist vaadet maailma erilisematele kivimitele. Mäetippu saad külastada nii köisraudteega kui ka jalgsi matkates. Pea meeles, et üleval on temperatuur väga külm, seega ära rannariietes El Teide tippu mine!
La Gomera
La Gomera on pindalalt teine kõige väiksem saar saarestikus ja samuti on tegemist ühe vähim külastatuima saarega. La Gomera on pindalalt väga väike ja asub Tenerifest 30 km kaugusel, seega Tenerife läänerannikult on täiesti võimalik saarekest näha ja omakorda on Teide vulkaan Gomera igast nurgast nähtav. La Gomera maastik on järsk ja koosneb suurtest orgudest ja mägedest – lamedat maapinda saarel praktiliselt ei eksisteerigi. Üks põhjustest, miks saart eriti ei külastata, on selle kehv ühendus „välismaailmaga“. La Gomera lennujaamast väljuvad lennud ainult teistele Kanaari saarestiku saartele ning enamasti reisitakse hoopis praamiga. Ka infrastruktuur pole saarel just kuigi arenenud.
Sellest hoolimata on La Gomera saar ainulaadne ja seda eriti oma kultuuri poolest. Sajandite jooksul on Gomera elanikud välja arendanud omaenda keele: Silbo Gomero vilekeele. See ei ole tavaline keel, mis koosneb sõnavarast ja grammatikast – tegemist on vilistamissüsteemiga, mille abil saare elanikud orgude ja mägede vahel üksteisega suhtlevad, sest suurte vahemaade tõttu on omavaheline kommunikatsioon keeruline. Silbo Gomero vilekeelt õpetatakse ka saare koolides ja see kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse. La Gomera on ideaalne sihtkoht üksikreisijale, kes otsib seiklust saare järskudes mägedes olles pidevas kontaktis loodusega. Saarel on mitmeid matkaradade silte, mis teevad rännaku lihtsamaks.
La Palma
La Palma on tuntud kui „ilus saar“, la isla bonita, ja see hüüdnimi pole sugugi juhuslik. Saar asub Tenerifest ja La Gomerast loodes ja Aafrika mandrist kaugemal, mistõttu sajab seal sageli. Vihmasadude tõttu leiab saartelt loorberimetsi ja veel mitmeid üllatusi: koskesid, matkaradasid, vulkaane ja seal asub isegi üks Euroopa olulisemaid observatooriume. Tihti kutsutakse La Palmat „Euroopa Hawaiiks“ ja peab tõdema, et saar võib oma Ameerika vastest isegi parem olla.
2021. aasta lõpus toimus saarel vulkaanipurse, mis põhjustas ärevust kogu Hispaanias. Cumbre Vieja vulkaanidest voolavad laavajõed hävitasid täielikult saare edelaosa. Selle tagajärjel pidid tuhanded inimesed evakueeruma ja palju maju mattus laava alla. Enne katastroofi olid Cumbre Vieja vulkaanid paradiis matkajate jaoks üle terve maailma, aga tänaseks on see osa saarest kahjuks ligipääsmatu. Sellest hoolimata on ülejäänud osa saarest täiesti külastatav ja on turismiobjekte, mis jäid vulkaanipurskest puutumatuks. Erinevalt teistest väikestest saartest on La Palma lennujaamal ka rahvusvahelised lennud, kuigi neid on vähe ja sihtkohti pole palju.
El Hierro
El Hierro on tõenäoliselt Kanaaride kõige omanäolisem, maagilisem ja ehedam saar. See asub saarestiku edelaosas ja meenutab kujult näpuvurri. Saareke on ajaloo vältel jäänud praktiliselt märkamatuks ja talle pole omandatud mitte mingisugust erilist väärtust peale selle, et ta on Hispaania võimu laiendus Atlandi ookeanis. El Hierro rahvastik koosneb vaid 11 000 elanikust ja turismi infrastruktuur on põhimõtteliselt olematu. Saarel pole eriti hotelle ja enamik saare külastajaid ööbib üürikorterites. Kõik El Hierro külastajad võivad öelda, et elu saarel on justkui elu Hispaania mandril 50 aastat tagasi. Saar on tõeliselt eraldatud ning välismaa turistide vähesus loob ainulaadse „sotsiaalse mikrokliima“. El Hierro lennujaamast väljuvad lennud ainult teistele Kanaari saartele ja meritsi pääseb sinna vaid mõne üksiku praamiga.
Just see isolatsioon ja üksildus muudavadki El Hierro unikaalseks. Olles kaugel Gran Canaria ja Tenerife rahvamassidest pakub El Hierro personaalset külastust igale turistile. Saare lõunaosas asub Euroopa Liidu lõunapoolseim küla, La Restinga, mis evakueeriti kümme aastat tagasi lühikeseks ajaks veealuse vulkaanipurske tõttu. La Restingas saad sukelduda ja avastada saare äärealasid või nautida maitsvat kohalikku kööki. Kui otsid tõelist seiklust, soovitame läbi teha ruta de la mudanza, mis viib Sind läbi El Hierro kõige kõrgemate tippude saare põhjaosast lõunasse. Vaated on imelised ja matkaraja puutumatu loodus üllatab Sind kindlasti. Saarel on hästitoimiv bussivõrgustik, aga võimalik on rentida ka auto. Siin on üks video El Hierrost, mis võib Sulle huvi pakkuda.
Gran Canaria
Gran Canaria on rahvaarvult teine ja pindalalt kolmas Kanaari saar, aga ometi on see koduks kogu saarestiku suurimale linnale, milleks on Las Palmas de Gran Canaria. Sarnaselt Tenerifega on saare lennuühendus Euroopaga väga tihe – odavlennufirmad nagu Ryanair ja WizzAir pakuvad soodsaid otselende pea kõigisse Euroopa suurlinnadesse. Gran Canaria on ümarja kujuga ja kuigi saare keskosas on tihe taimestik, on rannikualad väheste sademete tõttu kuivemad. See on eeliseks rannapuhkuste puhul, sest ootamatud vihmasajud ei paku ebameeldivat üllatust.
Nagu Tenerifelgi, asub enamik peo- ja rannaresorte saare lõunaosas. Sellised kohad nagu Puerto Rico de Gran Canaria, Puerto de Mogán ja Maspalomas sobivad ideaalselt paaridele või seltskondadele, kes soovivad nautida head ilma ja laialdast valikut erinevaid teenuseid. Lisaks sellele asuvad Maspalomases ühed Kanaari saarte imedest (lisaks Teidele ja Timanfayale): Maspalomase luited. Tegemist on kaitstud liivaluidete alaga saare lõunaosas. Düünid algavad Maspalomase valla lõpust ja ulatuvad rannajooneni välja. Piirkonnas on ringijalutamine lubatud – mõni samm luidetel ja tunned ennast justkui oleksid Sahara kõrbes!
Kui Sulle meeldivad pikad jalutuskäigud, on Gran Canaria selleks suurepärane koht. Saare keskosa on täis mägesid, sügavaid kuristikke ja ahhetamapanevaid vaateid. Roque Nublo on üks hea näide – see on monumentaalne kiviformatsioon, mis asub ühel saare kõrgeimal tipul. Kogu Gran Canaria keskosa on täis omavahel ühendatud matkaradu, mis viivad sind väikestesse võluvatesse küladesse keset eimidagi. Need väiksed külad on populaarsed sihtkohad perereisideks, sest on väga rahulikud. Soovitame külastada näiteks Tejedat, kust saab hõlpsalt avastada ka teisi ümbruskonna külasid.
Fuerteventura
Fuerteventura nimi tähendab otsetõlkes „tugevaid tuuli“ ja see pole juhuslik, sest saart tabavad aastaringselt tugevad tuuleiilid. See aga ei tähenda, et Fuerteventure kliima oleks külmem – pigem lisab see saarele müstilist atmosfääri ja aitab kaasa saare kõrbestumisele, sest tegemist on Aafrika rannikule kõige lähemalasuvama saarega. Pindalalt on tegemist saarestiku suuruselt teise saarega, aga elanikkond on sellegipoolest üsna väike. Fuerteventurale pääseb nii odavlendudega Euroopast kui ka praamiga enamikelt teistelt Kanaari saartelt.
Erinevalt läänepoolsetest saartest, on Aafrika rannikule lähemalasuvamad saared (nagu Lanzarote ja Fuerteventura) sademetevaesed ja sealne taimestik on hõre, et mitte öelda olematu. Fuerteventura maastik on kuiv ja kõrbeline ja seal asuvad ka mitmed vulkaanid, mis annavad liivale musta värvuse ja muudavad saare välimuse unikaalseks. Saare rahulik õhkkond teeb sellest populaarse sihtkoha peredele ja paaridele. Soovitame külastada näiteks Corralejo luiteid, Costa Calma suuri kuurorteid ja Morro Jablet, kus saab kogeda autentsemat saareelu.
Lanzarote
Lanzarote jääb Fuerteventurast vaid 11 kilomeetrit põhja poole. Saare geograafilised omadused on naabriga sarnased: kuiv maastik, marsitaolised vaated ja mõned rannad. Sellegipoolest on Lanzarote elanikkond suurem kui Fuerteventural ning see on Kanaaride külastatavuselt kolmas saar. Suurt rolli mängib siin asjaolu, et Lanzarotel asub üks maailma muljetavaldavamaid loodusparke, Timanfaya. Aastatel 1730–1736 toimunud vulkaanipursked matsid suure osa saarest vulkaanilise tuha ja kivide alla, luues ainulaadse maastiku, mida ei leia kuskilt mujalt. Timanfaya hõlmab enam kui kolmandiku Lanzarote pindalast ja parki saab külastada nii autoga kui ka jalgsi. Tegemist on väga populaarse sihtkohaga perekondade jaoks, kes soovivad nautida looduslähedast turismi mustade vulkaaniliste maastike vahel jalutades.
Vaid mõne kilomeetri kaugusel Lanzarotest põhja pool asub nn Kanaaride kaheksas saar, La Graciosa. Sellele (üsna) väiksele saarele pääseb vaid praamiga Órzolast. Jõudes peale praamiretke Caleta de Sebosse, La Graciosa peamisesse külakesse, on võimalik rentida jalgratas, millega saad päeva jooksul vabalt kogu saarele ringi peale teha. Saare maastik ja rannad on hingematvad ja rahvast on La Graciosal vähe. Tegemist on unikaalse kogemusega, mida ei leia ühestki teisest maailma paigast. Muide, La Graciosal ei ole ühtegi asfaltteed – aeg tundub saarel olevat tardunud ja valitseb täielik rahu. Siin on üks video Lanzarotest, mis võib Sulle huvi pakkuda.
Kanaari saared on tõeline looduslik paradiis, mis ootab avastamist. Pole vahet, kas reisid paarilise, perega või omapäi – saarestikul on pakkuda midagi igale inimesele, olukorrale ja maitsele. Antud blogipostitusega katsime vaid „mäetipu“ – igal saarel on veel rohkelt kohti, mida avastada! Vali lihtsalt üks saar välja ja alusta põnevat seiklust, sest valesti valida ei ole võimalik! Ja pea meeles, et Hispaania Maja pakub hispaania keele kursuseid, et saaksid end Kanaaridel tunda nagu kohalik. Näeme varsti!
Sooviksid ise Hispaaniat külastada ja samal ajal hispaania keelt õppida? Tule liitu meie järgmise keelereisiga Hispaaniasse! Loe lähemalt meie järgmistestest keelereisidest siin või kirjuta meile reisid@hispaaniamaja.ee
ÕPI MEIE PARTNERKOOLIS
San Sebastiánis, Madridis, Toledos, Málagas, Cádizis, Sevillas ja Valencias.
Kui grupireisi kuupäevad Sulle ei sobi, siis on võimalik meie partnerkooli õppima minna ka muudel aegadel iseseisvalt. Märgi registreerimisvormis oma eelistatud kuupäevad ja sihtkohad!